poniedziałek, 23 kwietnia 2012

6-latek w szkole = jeden rok, a tak wiele zabiera…


Obowiązek szkolny dla 6-latków został przesunięty na 1 września 2014 roku, a w latach szkolnych 2012/2013 i 2013/2014, na wniosek rodziców, naukę w I klasie szkoły podstawowej może rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat.
Głównym powodem przyspieszenia obowiązku szkolnego było to, że jeśli szybciej ukończy sie się szkołę, to będzie można szybciej pójść do pracy. Ale czy jest to rozsądne? Zastanówmy się. Rok różnicy pomiędzy 6 a 7-latkiem jest ogromny w zakresie jego rozwoju. Dziecko 6-letnie nie będzie potrafiło przez dłuższą chwilę siedzieć w ławce nie „wiercąc się”, ponieważ potrzebuje ono ciągłej zmiany swojej postawy. Jak również nie ma jeszcze ono odpowiedniej sprawności manualnej, co wiąże się z trudnościami podczas nauki pisana. Dziecko 6-letnie jeszcze geometryzuje, dlatego jego koła są kwadratami. 6-latek jeszcze nie ma w pełni ukształtowanego układu kostnego. Należy poczekać, aż dojrzeje układ nerwowy, ponieważ dziecko 6-letnie jest jeszcze bardziej drażliwe i płaczliwe. Można by wymienić jeszcze mnóstwo innych diametralnych różnic pomiędzy 6, a 7-latkiem.
Te czynności dziecko powoli kształtuje w przedszkolu. A jeżeli musi ono pójść do niego wcześniej o rok, to nauka tych elementów będzie trwała dłużej, a nie każdego rodzica stać na to, alby zapisać swoje dziecko do przedszkola wcześniej, niż w wieku 5 lat.
Należałoby również zastanowić się nad przyszłością tego dziecka, później młodzieńca. Dziś studia rozpoczyna 19-nastolatek. Później już młodzież w wieku 18 lat będzie musiała się usamodzielnić i „wyfrunąć” z domowego gniazda. Czy człowiek w tym wieku jest już na tyle dorosły, aby to zrobić? Zwróćmy uwagę na dzisiejszych 19-nastolatków, którzy idą na studia. Wielu z nich jeszcze nie dorosło do tego, aby wyprowadzić się z domu i podjąć samodzielne życie. A co mamy powiedzieć o 18-nastolatkach, którzy będą musieli to zrobić? Czy 18 lat, czyli pełnoletniość świadczy o dorosłości? Chyba nie zawsze.
Czy naprawdę tak spieszno nam do dorosłości?

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy blog. Pozdrawiamy i zapraszamy do nas! http://zabawazmatematyka.blogspot.com/ :)

    OdpowiedzUsuń