Rozpoczęcie nauki w szkole to poważne wyzwanie dla dziecka ale także dla rodziców. Dzieci, które idą pierwszy raz do szkoły zwykle miewają lęki spowodowane niepewnością jutra. Nie należy mówić dziecku, że szkoła to pasmo wyrzeczeń, należy opowiedzieć dziecku o sukcesach, jakie będzie mogło osiągać. Powinni oni podkreślić, że szkoła to także miejsce, gdzie poznajemy nowych kolegów i przyjaciół.
Aby dobrze przygotować dziecko to tego wyjątkowego wydarzenia rodzice powinni towarzyszyć dziecku w jego przygotowaniach i przemyśleniach dotyczących szkoły. Trzeba zapewnić dziecko, że może pytać o wszystko co jest dla niego niejasne i niezrozumiałe. Powinni oni przede wszystkim pozytywnie nastawić dziecko. Należy więc pokazać, że dzięki nauce stanie się ono samodzielne, nauczy sie czytać, dzięki czemu będzie mogło samodzielnie przeczytać ulubioną bajkę lub napisać list do kolegi. Nauczy się liczyć - więc będzie mogło pójść do sklepu i policzyć pieniądze, którymi zapłaci za zakupy. Trzeba więc podkreślać i wyjaśniać dziecku co może zyskać przez to, że pójdzie do szkoły.
Rodzice i opiekunowie powinni wyjaśniać dziecku jak ma się zachowywać w szkole. Należy je uczyć dyscypliny, zorganizowania juz od najmłodszych lat, dzięki czemu bedzie mu łatwiej przyzwyczaić się do szkolnej rzeczywistości. Aby dziecko było w pełni przygotowane psychicznie do tego wydarzenia należy rozmawiać z dzieckiem o pójsciu do szkoły już w czasie wakacji, można pójść wcześniej z dzieckiem do szkoły, dzięki temu oswoi się z nowym miejscem oraz pozna drogę do szkoły. Dobrym sposobem na oswojenie malucha ze szkoła są wspólne zakupy podręczniów, przyborów czy pierwszego tornistra. Aby złagodzić stres przed pójściem do szkoły, należy wspólnie spędzić dzień rozpoczęcia roku szkolnego. Można zabrać dziecko na plac zabaw, do parku czy zapewnić mu inną przyjemność, aby utrwalić pozytywne przeżycia związane z tym dniem. Zaś po pierwszych dniach nauki w szkole należy z dzieckiem dużo rozmawiać, powinno ono mówić o swoich problemach i sukceach. Dziecko po cięzkim dniu spędzonym w szkole powinno rozładować swoją energię, którą skumulowało siedząc w ławce. Dobrym sposobem będzie wspólna gra w piłkę lub spacer.
Rodzice mogą mieć zatem dużo obaw związanych z posłaniem dziecka do szkoły. Pamiętajmy jednak, żeby zapewnić dziecku spokój podczas pierwszych dniach dziecka w szkole.
czwartek, 15 marca 2012
wtorek, 6 marca 2012
Nauczanie zintegrowane- z czym to się je..?
Nauczanie zintegrowane obejmuje klasy I– III Szkoły Podstawowej. Plan dla tych klas przewiduje 20 godzin tygodniowo. Zajęcia edukacyjne prowadzi jeden nauczyciel wg samodzielnie opracowanego planu pracy. Głównym celem edukacji wczesnoszkolnej powinno być wspomaganie i stymulowanie harmonijnego rozwoju osobowości dziecka poprzez zaspokajanie jego potrzeb rozwojowych oraz stwarzanie warunków do rozwoju jego potencjalnych zdolności i zainteresowań. Drugim bardzo ważnym celem jest przygotowanie do nauki na wyższych szczeblach kształcenia. Podstawową formą organizacyjną nie jest lekcja szkolna, ale dzień pracy i wielokierunkowej aktywności dzieci. Wszystkie kierunki edukacji w programie nauczania są jednakowo ważne. Zajęcia aktywności umysłowej w ciągu dnia mogą trwać np. po 45 minut ze stosowanymi przerwami na relaks w zależności od zmęczenia dzieci umożliwiając dalszą skuteczną pracę, Zaś po krótkiej przerwie konieczna jest zmiana rodzaju aktywności. Oceną obowiązującą w edukacji zintegrowanej jest ocena opisowa. Przy ocenie osiągnięć ucznia należy brać pod uwagę przejawianie postawy oraz ogólne postępy rozwojowe dzieci. Edukacja zintegrowana powinna pomagać i ukierunkowywać wielostoronny rozwój człowieka.
czwartek, 1 marca 2012
Startujemy!
Celem założenia naszego bloga będzie poruszanie licznych kwestii dotyczących dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Między innymi zajmiemy się takimi zagadnieniami jak : pierwsze dni dziecka w szkole, sześciolatki w szkole, problemy nauczyciela, metody wychowania dzieci.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia i komentowania naszego bloga!
Serdecznie zapraszamy do śledzenia i komentowania naszego bloga!
Subskrybuj:
Posty (Atom)